Září 2012

Ibišek syrský

29. září 2012 v 21:50 pěstování
Ibišek syrský je ozdobou každé zahrady. Viděla jsem z nich krásné živé ploty, pěkné jsou i jako solitéry v trávníku. Na jaře musíte mít trochu trpělivosti než se začnou probouzet k životu, pozdě raší. Čekala jsem podezřele dlouho až mi došlo, že ibišky poznamenaly velké mrazy. Během léta jsem stejné vymrznutí viděla na mnoha zahradách. I když jsou mrazuvzdorné, přece jen budou chtít větší zakrytí. Na zimu je přihrnuji kompostem ke kořenům, letos ještě obalím větve netkanou textilií.

Prodloužený víkend

29. září 2012 v 18:16
Proudloužený víkend lákal k výletům, tak jsem po delší době vyrazila do botanické zahrady v Liberci. V tomto ročním období jsem nečekala zahradu plnou květů, což se také potvrdilo. Nejkrásnější byl jen záhon podzimních aster, orchidejí kvetlo jen pár. Ráda jsem viděla Galeandru, kterou si chci ještě teď na podzim objednat.
No co na plat, je po sezóně. Ještě, že doma na parapetu se jich chystá ke květu docela dost.(foto galerie - orchideje - botanka Lbc.)

Ionopsis utricularioides

29. září 2012 v 15:20 pěstování
Vyskytuje se v tropických oblastech Jižní Ameriky.
moje pěstování:
Právě opět rozkvétá jedna malá orchidej. Poslední dobou se mi čím dál víc tyhle kytky líbí. Je to logické. S rozšiřující se sbírkou se zmenšuje místo a tak se musí pomalu zmenšovat i rostliny.
Doporučuje se sice pěstovat na podložce, ale já ji mám v malém květináči a zdá se, že jí to nevadí. Po úplném vyschnutí trochu proleju dešťovkou, mám ji na jihozápadním parapetu, v létě jemně rosím.


Brassia

26. září 2012 v 19:45 pěstování
Na přírodních stanovištích Karibiku, Střední a Jižní Ameriky rostou orchideje na stromech obrostlých mechem ve výškách do 1500m n.m.
moje pěstování:
Orchidej mám na jižním parapetu, v létě je venku pod stromem, má ráda hodně světla. Zalévám ji po vyschnutí substrátu, hnojím jednou za dva týdny. Květní stvol vyrůstá z báze, je poměrně dlouhý, ohnutý. Letos mi kvetla dvěma stvoly najednou během léta. Tvar květů je zvláštní, říká se jí pavoučí orchidej, protože má velmi úzké okvětní lístky, dlouhé až 12cm. Uvádí se, že voní. No....vůní bych to asi nenazvala, ale je cíti velmi intenzivně - trochu kořeněná, trochu zatuchlá. Po odkvětu celý stvol odstříhneme.

Phalaenopsis hybr.

26. září 2012 v 9:53
Původem je tato rostlina doma v Indii, Austrálii, na Filipínách, Borneu a v dalších podobných lokalitách. Jedná se samozřejmě o rostliny botanické. Rostou na stromech, maximálně do výšky 500m n.m. Botanické druhy jsou také znatelně menší, než hybridy, což je jejich nesporná výhoda.
Rostliny s kterými začínal snad každý pěstitel orchidejí, a o kterých se zmíním, pochází nejčastěji ze supermarketů. Dnes je to běžně dostupná rostlina doslova za pár korun.
moje pěstování:
Také mám ještě ve své sbírce pár ,,kousků" z dob mých začátků, které mi teď zabírají místo, ale i když tento rod nepatří do okruhu mých zájmů, je pravda, že to je kytka naprosto spolehlivá, kvetení je u ní doslova povinností. Je také pravda, že škála barev je díky křížení velmi rozmanitá, někdy dost děsivá - př. modře obarvené rostliny, nad kterými zákazníci vzdychají úžasem v některých marketech. Jaký je potom jejich údiv, když jim opakovaně rostlina kvete zase bíle. No nic, proti gustu…. V neposlední řadě kvete docela dlouho, květy, až na pár výjimek, nevoní. Jednu úžasně voňavou vlastním a ta vůně je nádherná.
Rostliny mám na parapetu, okno je situované na východ, zalévám tak jednou za tři týdny, namočením květináče do dešťové vody, nechám okapat a šup zpět, hnojím tzv. když si vzpomenu. Žádnou velkou péči nevyžadují, jednou za čas přesadím. Stvoly po odkvětu celé odstřihnu. Rostlina vždy bez problémů vykvete znova, opět velkými květy. Pokud jsem stvoly zastříhla za posledním očkem (jak se to běžně dělá), stvol sice z tohoto místa vyrazil znova, ale nový výhon odbočil, takže jsem na okně měla změť nevzhledných klacků s daleko menšími květy.
Jako každá rostlina i Phalaenopsis trpí některými škůdci. Já jsem se setkala pouze se sviluškou, ale docela mi to stačilo. Pár rostlin sviluška zlikvidovala, a odešly do květinového nebe, většinu jsem zachránila postřikem. Byla to hlavně má chyba neboť je dobré, ba celkem nutné, všechny rostliny pravidelně kontrolovat. Přiznávám, že jsem na ně moc často nejukla. Na fotkách v galerii můžete vidět záchranu uhnilých kořenů v mechu. Většinou se to za delší dobu podaří, ale nevím, jestli se to vyplatí vzhledem ke zmiňované ceně v marketech. Já už to nedělám (no, u některých rostlin, třeba té voňavé, bych to, ale stejně udělala…), pokud si to někdo chce vyzkoušet, je to dobrá škola pro záchranu rostlin vzácnějších.

Novinky z pokojovek

25. září 2012 v 20:00
Dnes dorazily nové rostliny z ,,pokojovek". Pan Kacerovský opět nezklamal. Z tohoto internetového obchodu si objednávám rostliny od samého začátku jeho existence. Vyzkoušela jsem už dodavatelů hodně, ale pokojovky zatím suverénně vedou. Rostliny pan majitel jezdí osobně vybírat do Německa a obratem je rozesílá zákazníkům. Vždy mi přišly orchideje silné, s dobrými kořeny, zdravé a perfektně zabalené. Objednaná Masdevalia mi vyrazila dech, je to ohromný trs.
Ihned rostliny přesazuji, jednak mám raději průhledné květináče (výjimkou je rod Masdevalia) - průběžná kontrola kořenů, a také se chci přesvědčit, zda jsou kořeny při nákupu v pořádku. Po přesazení asi tři týdny jen rosím, nemáchám celý květináč.

Zygopetalum hybr.

25. září 2012 v 19:37 pěstování
Botanické druhy rostou v tropech Jižní Ameriky, Peru, Bolívii ve výškách až 2200m n.m. Jsou to rostliny převážně stínomilné, nesnáší rosení.
moje pěstování:
Kytku mám na severozápad v chladné verandě, pěstování je podobné Cymbidiu, v létě asi měsíc a půl nezalévám. Květy vydrží přibližně čtyři týdny a jemně voní.

Vanda, Ascocenda

23. září 2012 v 14:20 pěstování

Nebudu Vás unavovat počtem míst, ze kterých pochází tyto rostliny, mám pouze hybridy a ty pochází od různých pěstitelů. Vždycky se mi tyhle orchideje moc líbily, na rozdíl od botanických druhů mají totiž o dost větší květy. Než jsem si je pořídila, přečetla jsem kde co. Je poměrně hodně názorů na pěstování. Nejznámější jsou asi skleněné vázy a denní namáčení a zase vylévání a tak pořád dokola. Také jsem tento způsob vyzkoušela, jenže pokud máte rostlinu jednu, tak to jde. Potom si pořídíte další a další a k tomu ostatních 80 rostlin a už to taková legrace není. Takže ty mé putovaly do květináče. Velmi hrubá piniovka s velkými kusy polystyrenu pro rychlé vysychání a bylo to.Rostliny máčím až po úplném vyschnutí. Hnojím asi tak jednou za čtrnáct dní. Takto pěstované rostliny prospívají velmi dobře, což je vidět i v galerii. Rostou, kvetou co si víc přát?

Cochleanthes

23. září 2012 v 13:38 pěstování

Orchideje se vyskytují hojně kolem Amazonky (Rölke) na stromech obrostlých mechem ve výšce 150 - 1500m n. m. Netvoří pahlízy, květy vyrůstají z paždí listů, mají poměrně krátké stvoly.
moje pěstování:
Rostliny mám celoročně na parapetu na jižní straně, ale tzv. v druhé řadě, mají rády spíš polostín. Nenechávám je nikdy úplně vyschnout, hnojím velmi opatrně. Květy nasazují bez problémů, velmi jemně, ale zvláštně voní.

Cymbidium

22. září 2012 v 21:04 pěstování

Tak tyhle kytky to je moje srdeční záležitost. Jsou velké, všude překáží, zaberou hodně místa, chtějí trochu zvláštní podmínky pěstování, jsou chladnomilné (až na výjimky), ale když se zadaří nádherně kvetou a hodně dlouho. A když se zadaří ještě trochu víc některé i voní.
Pěstuju je už dlouho, patří mezi mé prvním orchideje i když jsem také nějakou zahubila, než jsem přišla no to jak na to.
Aby kytky v zimě vykvetly, letním je, když jim vyzrají nové pahlízy. Ne hned s prvním sluníčkem (na jaře to hodně svádí), ale právě v době růstu chtějí teplo, což ještě za jarních nocích moc nebývá. Ven je dávám až v létě, nejdřív opatrně, aby se nespálily listy, jsou zavěšené pod střechou garáže, chráněné před vydatným deštěm. Loni jsem díky lijákům o čtyři rostliny přišla.
Substrát je třeba namíchat trochu jiný než mají ostatní orchideje. V mém je piniová kůra, dřevěné uhlí (dezinfekce), molitan nebo seramis ( pro udržení vlhkosti), pár granulek kravského hnoje nebo slepičince, rašelina. Na dno dávám drenáž z nalámaného polystyrénu. Zalévám hojně, hnojím hojně, jsou to ,,žrouti". Na plné sluníčko je dávám až v polovině srpna, pro indukci na květ je důležitý rozdíl teplot mezi dnem a nocí. Venku je mám až do prvních mrazíků, už nezalévám. Potom je přenesu na místo do chladné verandy.
Dlouho jsem měla jen hybridy až letos jsem si objednala
botaniku : Cymb. traceyanum, lowianum, tigrinum.