Phalaenopsis hybr.

26. září 2012 v 9:53
Původem je tato rostlina doma v Indii, Austrálii, na Filipínách, Borneu a v dalších podobných lokalitách. Jedná se samozřejmě o rostliny botanické. Rostou na stromech, maximálně do výšky 500m n.m. Botanické druhy jsou také znatelně menší, než hybridy, což je jejich nesporná výhoda.
Rostliny s kterými začínal snad každý pěstitel orchidejí, a o kterých se zmíním, pochází nejčastěji ze supermarketů. Dnes je to běžně dostupná rostlina doslova za pár korun.
moje pěstování:
Také mám ještě ve své sbírce pár ,,kousků" z dob mých začátků, které mi teď zabírají místo, ale i když tento rod nepatří do okruhu mých zájmů, je pravda, že to je kytka naprosto spolehlivá, kvetení je u ní doslova povinností. Je také pravda, že škála barev je díky křížení velmi rozmanitá, někdy dost děsivá - př. modře obarvené rostliny, nad kterými zákazníci vzdychají úžasem v některých marketech. Jaký je potom jejich údiv, když jim opakovaně rostlina kvete zase bíle. No nic, proti gustu…. V neposlední řadě kvete docela dlouho, květy, až na pár výjimek, nevoní. Jednu úžasně voňavou vlastním a ta vůně je nádherná.
Rostliny mám na parapetu, okno je situované na východ, zalévám tak jednou za tři týdny, namočením květináče do dešťové vody, nechám okapat a šup zpět, hnojím tzv. když si vzpomenu. Žádnou velkou péči nevyžadují, jednou za čas přesadím. Stvoly po odkvětu celé odstřihnu. Rostlina vždy bez problémů vykvete znova, opět velkými květy. Pokud jsem stvoly zastříhla za posledním očkem (jak se to běžně dělá), stvol sice z tohoto místa vyrazil znova, ale nový výhon odbočil, takže jsem na okně měla změť nevzhledných klacků s daleko menšími květy.
Jako každá rostlina i Phalaenopsis trpí některými škůdci. Já jsem se setkala pouze se sviluškou, ale docela mi to stačilo. Pár rostlin sviluška zlikvidovala, a odešly do květinového nebe, většinu jsem zachránila postřikem. Byla to hlavně má chyba neboť je dobré, ba celkem nutné, všechny rostliny pravidelně kontrolovat. Přiznávám, že jsem na ně moc často nejukla. Na fotkách v galerii můžete vidět záchranu uhnilých kořenů v mechu. Většinou se to za delší dobu podaří, ale nevím, jestli se to vyplatí vzhledem ke zmiňované ceně v marketech. Já už to nedělám (no, u některých rostlin, třeba té voňavé, bych to, ale stejně udělala…), pokud si to někdo chce vyzkoušet, je to dobrá škola pro záchranu rostlin vzácnějších.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama