Únor 2013

Cattleya hybr.

14. února 2013 v 18:27

Rozkvetla mi hybridní Cattleya, za oknem svítí jako sluníčko, které nám všem už hodně schází. Tak zamračenou a tmavou zimu už dlouho nepamatuju. A tak každá kytka, která v tomhle nepěkném čase vykvete je vítána jako příjemná vzpruha proti nečasu, který vládne venku.

Pěstuji ji na východním parapetu, po vyschnutí opět namočím v dešťové vodě, asi jednou za tři týdny přihnojím, v zimě ale ne. V létě byla venku na zahradě.


Další rozkvetlé poupátko

9. února 2013 v 22:12
Dalším rozkvetlým Pafíkem je tento pravidelně kvetoucí hybrid. Patří mezi Paphiopedila s mramorovanými listy, která jsou trochu teplejší. Mám ho na parapetu při pokojové teplotě, máčím ale stejně jako Paphiopedila chladnější, tedy před úplným vyschnutím substrátu. Hnojím jen minimálně.

Co se také může stát

9. února 2013 v 22:02

Čekání na květ je u orchidejí nekonečné. Od objevení poupěte po uplné rozkvetení někdy uplyne dosti dlouhá doba. Když potom vykvete takto nepovedený květ, je to určitě zklamání. Soudruzi udělali někde chybu........
....i když, záleží na tom, kdo se dívá. Některým mým návštěvám se líbí právě ten nepovedený. Proti gustu.......

Mě se tedy rozhodně líbí ten klasický, květ jak má být.
Jinak tato Paphiopedila pěstuji v chladné verandě, kde se teplota v zimě pohybuje kolem 13°C. Téměř nehnojím, máchám v dešťové vodě, nikdy nenechám zcela vyschnout substrát.

Barevné proměny

9. února 2013 v 21:38

V těchto dnech mi rozkvetla Vanda, což je v tomto pošmourném období bez sluníčka skoro zázrak. Má jen čtyři květy, na rozdíl od letního kvetení je to málo. Je zajímavé pozorovat různá stadia vybarvování a dorůstání květů. Při otevření je květ nevybarvený, světlý a poměrně malý. Během tří dnů květy dorostou a začínají se vybarvovat.