Duben 2013

Konečně jaro

21. dubna 2013 v 14:32
Tak jsme se konečně dočkali. Sníh roztál, sněžit přestalo a jaro je konečně tady. Tak přeji hodně sluníčka. Po té dlouhé, hnusné zimě si to všichni zasloužíme.

Macešky si mnoho lidí spojuje jen se hřbitovem, ale všimli jste si někdy jejich bohaté barevné škály a nádherné kresby květů?Masdevallia

14. dubna 2013 v 20:50
Nová Masdevallia se krásně ,,vyžehlila". Květy vydrží poměrně dlouho, mám ji v chladné verandě, okna orientovaná na severozápad. Všechny kytky tohoto druhu mám v hliněných květináčích, tuto jsem dala do půhledného, uvidím, jak se jí to bude líbit. Substrát klasika - pinová kůra a spagnum. Masdevallie mají rády vlhko, nenechávám je úplně vyschnout.

Encyclia vittelina x michuaca

12. dubna 2013 v 18:48
Dnes rozkvetl první květ mojí oblíbené a pravidelně kvetoucí Encyclie. Tentokrát mě fakt potěšila, má hned dva květní stvoly. Poupata neustále dorůstají, takže když už se zdá, že je konec, vyrazí na samé špičce další. Tak pozor - nestříhat. No a s květy roste i stvol a ten je ke konci opravdu dlouhý.
Rostlinu mám celoročně na jižním okně v pokojové teplotě, kdy noční mírně klesá. Zalévám po vyschnutí substrátu, no občas pravda zapomenu, takže má někdy trochu delší sucho........

Nové přírůstky

10. dubna 2013 v 9:49

Venku je lepší počasí, zatím nemrzne (kdo by to v dubnu čekal, že?) a tak se konečně dušička orchidejářova dočkala zahájení sezóny. Můžeme vesele objednávat. Včera dorazily kytky z pokojovek. Sice jsem si objednala něco jiného, ale protože vybrané orchideje nebyly k dostání představuji náhradníky. Do mé sbírky přibyly dvě botanické a dvě hybridní orchideje.

Paphiopedilum Leeanum je primárním křížením P. spicerianum a P. insigne, jedná se údajně o nejhezčí křížení.
Paphiopedilum villosum je botanická orchidej.

Masdevalie se mi nejdřív vůbec nelíbily, ale nějak jsem se k nim ,propěstovala'. Jsou malé, tudíž skladné, a kvetou poměrně dlouho.
No a nakonec moji oblíbenci - rupikoly. Bohužel byla jen jedna z původně objednaných.
L. lundii. Nejedná se tak úplně o brazilskou skalní Laelii, protože její výskyt zasahuje částečně na území Bolívie (V.Šmajer: Skalní Laleie). Ale je krásná, přišla i s počínající novou pahlízou. Snad se kvetení jednou dočkám.

Sprekelia fomosissima

3. dubna 2013 v 20:28
V kalendáří jaro, za okny Vánoce. I přes toto nevlídné počasí vykvetla, letos pouze v květináči, tahle krásná kytička. Patří do čeledi amarilkovitých a pochází z Mexika. V období, kdy kvete, je třeba poměrně hojná zálivka, v období vegetačního klidu se nezalévá. Odkvetlý stvol nechám úplně zaschnout, potom odstřihnu.