Květen 2013

Coelogyne speciosa ještě jednou

31. května 2013 v 9:10

Konečně se tahle orchidej uráčila a ukázala květ na delší stopce, a i když jsem ji už představila, tak mi nedalo vyfotit ji v plné parádě aniž bych u toho musela klečet nebo ležet.Další novinky

18. května 2013 v 12:35
Cycnoches peruviana
Rostlina pochází z Ekvádoru a Peru, roste ve vlhkých tropických lesích východních And.
Kvete samičími květy, které vyrůstají na krátkém stonku, je jich méně a jsou větší, nebo samčími, drobnějšími květy na převislém stonku: www.orchidspecies.com/cychnochesperuvianum.htm.
Koncem léta začnou žloutnout listy až úplně opadají (ne vždy) a orchidej se přestane zalévat. Je vhodné trochu snížit teplotu. Pěstování je velmi sympatické, přes celou zimu se vlastně nemusíte o nic starat, nastává období klidu. Na jaře, kdy vyrazí u báze staré pahlízy pahlíza nová se začíná s postupným zaléváním a přihnojováním. Uvádí se, že je to ,,žrout" a potřebuje hnojiva hodně. Existuje mnoho dohadů a hypotéz, jak přimět Cycnochesy ke kvetení samčích květů, které jsou atraktivnější. Jednou jsem od zkušeného orchidejáře slyšela, že pro kvetení samčích květů se nedá rostlině prostě ,,nažrat". Tzn. nehnojit, nebo jen velmi málo.
No, za pokus nic nedám......


Dendrobium macrophyllum
Další novinkou je teplomilné Dendrobium macrophyllum, které pochází z Jávy, Filipín, Nové Guinae a dalších. Kvete od jara po konec léta dlohotrvajícím mírně vonícím květenstvím (http://www.orchidspecies.com/denmacrophyllum.htm). Rostlina se pěstuje po celý rok stejně, nemá období klidu, tzn. stejná zálivka i hnojení. I ze staré odkvetlé pahlízy může vykvést znova (Röllke).
Dendrobia nemám moc ráda, většinou jsou to holé klacky, které kvetou a to se mi moc nelíbí. Našla jsem ale sekci neopadavých, do které patří moje D. antennatum (sekce Spatulata) a tak jsem začala pátrat po nějakých dalších zajímavých, která by byla pěkná nejen květenstvím, ale i habitem a našla jsem Dendrobia ze sekce Latouria (patří sem ještě D. polysema - to bude příště...) a ta jsou moc pěkná.


Nové přírůstky

15. května 2013 v 10:09

Protože tuzemské firmy nenabízejí sortiment orchidejí o které mám zájem rozhodly jsme se s kamarádkou objednat rostliny přímo u pěstitelů v Německu. Vybraly jsme nákup u f. Orchids & more. Přišly krásné silné rostliny s řadou nových pahlíz.
Rupikoly (na snímku ve skleníku) jsem přesadila do směsi piniové kůry, větší části lávových kamenů a trochu nastříhaného spagna. Přes léto je nechám venku na místě, kde budou chráněné před deštěm a z počátku i přímým slunečním svitem.
Dalším přírůstkem je Coelogyne cristata - chladnomilná orchidej, která je na pěstování trochu náročnější a krásně kvete (pokud se zadaří...) a poslední novinkou do sbírky je Coelogyne occultata, drobná orchidej s velkým množstvím nových pahlíz.
Takže tentokrát s nákupem velká spokojenost.

Coelogyne mooreana

12. května 2013 v 19:29

Dnes představím chladnější Coelogyne mooreanu. Orchidej roste ve výškách 1500 - 2000 m.n.m. a pro indukci na květ potřebuje snížení teploty. Moje rostlina měla, bohužel, od samého začátku velmi špatné, spíš žádné kořeny. Rok jí trvalo, než se vzpamatovala. Nyní vyráží dvě nové pahlízy. Je krásně vidět, jak se staré pahlízy zcvrkávají, protože z nich nové čerpají důležité živiny pro svůj vývoj. Nikdy proto neodstraňujte staré pahlízy byť by se Vám sebevíce nelíbily. Květy má bílé se žlutým středem. Doufám, že se jich dočkám.

Nejen kytky rostou

4. května 2013 v 20:41

Mámo, já mám hlad!


Dendrobium antennatum

1. května 2013 v 13:28
Dendrobia jako rod mě nikdy příliš nezajímala. Viděla jsem je vždy jako rozkvetlé klacky. Až jsem narazila na tento neopadavý druh botanického Dendrobia se zajímavým květem, který patří do sekce Spatulata. Zvlášť se mi líbí šroubovitě zatočené vnitřní okvětní lístky. Na květy, které jsou drobné a jemně voní, jsem si trochu počkala, teď má ale už druhý květní stvol.
Orchidej je teplomilná, celoročně má stejné podmínky na parapetu jižního okna. Na jaře začínám s přihnojováním.
Určitě nezůstane u jediné rostliny. V současné době mám objednané dva další zástupce tohoto rodu.


Coelogyne speciosa

1. května 2013 v 12:57
Coelogyne speciosa patří z tohoto rodu k mým nejspolehlivějším a pravidelně kvetoucím orchidejím. Má krátkou stopku, květ je ohnutý dolů, špatně se fotí. Rostlina navyžaduje žádné zvláštní zacházení, je na jihovýchodním parapetu, zálivka po vyschnutí substrátu, přibližně jednou za čtrnáct dní přihnojím.