Další novinky

18. května 2013 v 12:35
Cycnoches peruviana
Rostlina pochází z Ekvádoru a Peru, roste ve vlhkých tropických lesích východních And.
Kvete samičími květy, které vyrůstají na krátkém stonku, je jich méně a jsou větší, nebo samčími, drobnějšími květy na převislém stonku: www.orchidspecies.com/cychnochesperuvianum.htm.
Koncem léta začnou žloutnout listy až úplně opadají (ne vždy) a orchidej se přestane zalévat. Je vhodné trochu snížit teplotu. Pěstování je velmi sympatické, přes celou zimu se vlastně nemusíte o nic starat, nastává období klidu. Na jaře, kdy vyrazí u báze staré pahlízy pahlíza nová se začíná s postupným zaléváním a přihnojováním. Uvádí se, že je to ,,žrout" a potřebuje hnojiva hodně. Existuje mnoho dohadů a hypotéz, jak přimět Cycnochesy ke kvetení samčích květů, které jsou atraktivnější. Jednou jsem od zkušeného orchidejáře slyšela, že pro kvetení samčích květů se nedá rostlině prostě ,,nažrat". Tzn. nehnojit, nebo jen velmi málo.
No, za pokus nic nedám......


Dendrobium macrophyllum
Další novinkou je teplomilné Dendrobium macrophyllum, které pochází z Jávy, Filipín, Nové Guinae a dalších. Kvete od jara po konec léta dlohotrvajícím mírně vonícím květenstvím (http://www.orchidspecies.com/denmacrophyllum.htm). Rostlina se pěstuje po celý rok stejně, nemá období klidu, tzn. stejná zálivka i hnojení. I ze staré odkvetlé pahlízy může vykvést znova (Röllke).
Dendrobia nemám moc ráda, většinou jsou to holé klacky, které kvetou a to se mi moc nelíbí. Našla jsem ale sekci neopadavých, do které patří moje D. antennatum (sekce Spatulata) a tak jsem začala pátrat po nějakých dalších zajímavých, která by byla pěkná nejen květenstvím, ale i habitem a našla jsem Dendrobia ze sekce Latouria (patří sem ještě D. polysema - to bude příště...) a ta jsou moc pěkná.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama