Červen 2013

Gazánie

23. června 2013 v 17:13

Ne náhodou má tahle kytka přívlastek zářivá. Za plného slunce, kdy rozvije své květy v plné kráse ji na záhonku nepřehlédnete.
V našich podmínkách je pěstovaná jako letnička, původem z jižní Afriky. Roste jako nízký keřík se zelonostříbrnými listy. Nejvhodnějším stanovištěm je osluněný záhon, se západem slunce a tam, kde je jeho nedostatek, květy závírá. Vysévá se brzy na jaře, semena dávám na konci února do země. Trvá docela dlouho než vyklíčí. Jednotlivé rostlinky se potom přepichují, než dorostou velikosti, kterou vysazuji na záhon, trvá to také delší dobu. Potom přijdou kroupy a krása je téměř pryč, jako letos zhruba před třemi týdny. Myslela jsem, že se rostliny nevzpamatují v jak žalostném stavu byly. A ejhle.............


Co mi dělá radost

21. června 2013 v 20:48


Tohle asi běžný návštěvník mých stránek moc neocení, ale každý pěstitel poskočí radostí, protože ví, že nová pahlíza je příslibem příštího kvetení. Mým rupikolám se začalo opravdu dařit. Říká se, že orchidej ještě dva roky žije ze základu pěstování původního majitele, takže bych se vlastně ani radovat neměla, neb první rupikoly mám od října 2012. Takže to není má zásluha.........jenže, nebudu s tímto tvrzením ani souhlasit, nebudu ho ani vyvracet, ale domnívám se, že pokud by podmínky, které rostlinám poskytuji nebyly optimální, takto by neprospívaly. (galerie Rupikoly).

Historické růže

21. června 2013 v 10:17

Vlastně jsem až do nedávné doby neměla tušení, co že mi to na zahradě kvete. Přece růže…ale jaká? Před nějakým rokem jsem ji zahlédla na jedné zahradě. Zaujala mě svojí barvou. To jsem ještě netušila, jak nádherně voní. A to tedy voní - nádherně! Škoda, že tu vůni nemůžu dodat spolu s fotkou. A jak se říká lína huba……poprosila jsem majitelku o jednu větvičku. Pod sklenicí strávila zimu a k mé velké radosti na jaře začala růst a následně i kvést.
Tak jsem popátrala (zlatý internet) a zjistila, že mám doma růži historickou.
Historické růže jsou všechny růže, které byly na trh uvedeny do roku 1867. Nebudu unavovat výčtem všech druhů. Moje růže patří mezi růže galské (rosa galika). Původně je to vlastně obyčejný šípek, který známe z našich mezí. V mnoha případech bohužel platí čas minulý - znali jsme……. V lékařství se využívaly jak květy, tak i šípky.

Šlechtěním potom vznikali různé odrůdy, moje růže má poněkud vznešený název Cardinal De Richedlieu. Patří mezi jednou kvetoucí, ale vzhledem k tomu, že má poupaty obsypaný celý keř, kvete poměrně dlouho, i když jednotlivé květy dlouho nevydrží. Po odkvětu je třeba keř zastřihnou, pohnojit a těšit se zase na rok příští.

Encyclia fragrans

17. června 2013 v 9:43

Opět po roce vykvetla nenáročná botanická orchidej Encyclia fragrans. Mám ji ráda, kvete pravidelně a už teď má sedm nových pahlíz. Prostě je to kytka velmi výkonná. Už jsem ji tu představila, budu se opakovat, ale pokud se někdo bojí botaniky pro její obtížné pěstování ( v mnoha případech je to pravda), tuhle orchidej si klidně může dovolit i úplný začátečník.
Letos má nasazeny květní stvoly na třech pahlízách. Kvete poměrně dlouho.


A je vymalováno.....

9. června 2013 v 19:27
Snad to ani nemá smysl komentovat. Ještě ráno jsem chodila po zahradě a okukovala co pokvete, kolik bude švestek, višní, hrušek. Uběhlo pár hodin a byla jsem na zahradě znova. Tentokrát s hráběmi, koštětem a lopatou abych uklidila tu paseku, která zbyla po kroupách. Letos určitě nebudu mít s úrodou starosti. Je sklizeno.