Historické růže

21. června 2013 v 10:17

Vlastně jsem až do nedávné doby neměla tušení, co že mi to na zahradě kvete. Přece růže…ale jaká? Před nějakým rokem jsem ji zahlédla na jedné zahradě. Zaujala mě svojí barvou. To jsem ještě netušila, jak nádherně voní. A to tedy voní - nádherně! Škoda, že tu vůni nemůžu dodat spolu s fotkou. A jak se říká lína huba……poprosila jsem majitelku o jednu větvičku. Pod sklenicí strávila zimu a k mé velké radosti na jaře začala růst a následně i kvést.
Tak jsem popátrala (zlatý internet) a zjistila, že mám doma růži historickou.
Historické růže jsou všechny růže, které byly na trh uvedeny do roku 1867. Nebudu unavovat výčtem všech druhů. Moje růže patří mezi růže galské (rosa galika). Původně je to vlastně obyčejný šípek, který známe z našich mezí. V mnoha případech bohužel platí čas minulý - znali jsme……. V lékařství se využívaly jak květy, tak i šípky.

Šlechtěním potom vznikali různé odrůdy, moje růže má poněkud vznešený název Cardinal De Richedlieu. Patří mezi jednou kvetoucí, ale vzhledem k tomu, že má poupaty obsypaný celý keř, kvete poměrně dlouho, i když jednotlivé květy dlouho nevydrží. Po odkvětu je třeba keř zastřihnou, pohnojit a těšit se zase na rok příští.
 


Komentáře

1 Simona Simona | 23. června 2013 v 20:00 | Reagovat

Pomíjivá,o to víc luxusní...zavřu oči a voní až sem!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama