Červenec 2013

Cycnoches peruvianum

30. července 2013 v 13:55

Vzhledově i způsobem pěstování jsou tyto orchideje podobné rostlinám z rodu Catasetum nebo Mormodes. Mají zajímavé, jakoby obrácené květy, u některých druhů jsou dvojpohlavní - samčí nebo samičí.
Po odkvětu se rostlině pomalu snižuje zálivka, listy opadají a zbude holá pahlíza. Teprve až se objeví nová, a s ní i kořeny, začíná se opatrně pomalu zase zalévat.
Moje rostlina má najednou dva květní stvoly. Přišla teprve nadávno, takže to není až zas tak má zásluha. Nicméně jsem velmi ráda, že ji vidím kvést na vlastní oko.Držáci

29. července 2013 v 10:26

Nedávno mi moje orchidejová kamarádka řekla, že nejšťastnější byla, když pěstovala Phalaenopsisy. Byly to naše začátky, orchideje dostupné v každém marketu, stačilo vybrat barvu. O botanických orchidejích se nám tenkrát ani nezdálo. Simča se k pěstování Phalů, tentokrát už botanických, vrátila.
V botanice se můj zajem ubírá jiným směrem, ale pár těch původních hybridů mi zůstalo. Nechala jsem si jich jen pět, které jsem dostala jako dárek (z původních asi třiceti rostlin). Jsou to ,,držáci" a pokaždé, když rozkvetou potěší.


Trichopilia tortilis

26. července 2013 v 13:16

Opět po roce vykvetla tato orchidej. Pahlízy jsou malé, list úzký, dlouhý asi dvanáct cm. Květenství vyrůstá z baze pahlízy. Poupě je proti rostlině poměrně velké a květ také. Je cítit jemnou citronovou vůní. Po odkvětu ji mám v chladné verandě a zalévám jen velmi málo.


Laelia mixta

20. července 2013 v 18:51

Rozkvetla mi první rupikola, Laelia mixta. Je momentálně umístěná ve skleníku a myslím, že se tam daří nejen jí, ale i ostatním. Mají tam dostatek světla, ideální vlhkost i proudění vzduchu. Všechny mám zasazeny v hliněných květináčích, kde se tak úplně nedá kontrolovat stav kořenového systému. Stačí ale odebrat pár lávových kamínků z povrchu a už vidím nádherné nové kořeny, které rostou jako o závod. Některé rostliny mám teprve krátce a je vidět, že se jim opravdu daří.

Krásné kořeny dalších rupikol. Běžný návštěvník asi neocení, ale každý pěstitel ví, že je to u rostliny to hlavní.Tak jsem se dočkala

17. července 2013 v 22:43
Už dlouho jsem chtěla Coelogyne odoardii. Orchidej rostoucí jen na Borneu, patřící do sekce Tomantosae v nabídkách pěstitelů moc nebývá. Už jednou jsem si ji objednala, ale bohužel to, co mi přišlo, se této orchideji nepodobalo ani omylem, což bylo poznat i bez kvetení. Letos jsem sice už nic objednávat nechtěla, ale když jsem viděla tuhle ,,kolegyni" v nabídce OM nemohla jsem odolat. Rostlina není nijak výstavní, má čtyři staré pahlízy, jednu dospělou a jednu novou, kořeny v pořádku, tak snad v mé péči poroste dobře. Přesadila jsem ji do transparentního květináče, substrát jsem ponechala původní, jen jsem přidala spagnum. Orchidej je teplejší, tak bude na okně v ložnici, které je situováno na jihovýchod.

A protože se nevyplatí objednávat jen jednu rostlinu, tak jsem ještě přidala Laelii crispilabii a rozšířila jsem tak moji sbírku rupikol o další kousek.

Dendrobium atroviolaceum jsem objednala tak trochu ze zvědavosti. Jedná se totiž o nedospělou rostlinu, která má rok do květu. Zajímalo mě, jaké nedospělé rostliny OM nabízí. Překvapení více jak příjemné, rostlina je pěkná, což se o mnohých takto objednaných od tuzemských pěstitelů říci nedá. Mnohdy chodí doslova chcípáčci, takže z domácí nabídky bych si už žádného nedospělce neobjednala. U OM klidně.

Novinky

10. července 2013 v 20:59
Dnes dorazily nové přírůstky z Orchids&More.
Objednala jsem si Mormodes, který je v mé sbírce první, zatím malá rosltina s pěknými kořeny. Jsem zvědavá, jestli pokvete. Tyto rostliny mě hodně lákají, pěstují se obdobně jako Cycnochesy, tzn. po odkvětu se pomalu přestávají zalévat a celou zimu se jich nemusím všimnout. Až na jaře, kdy vyrází novou pahlízu, a s ní i kořeny, se zalévat pomalu zase začnou.
Dalšími přírůstky jsou moje nejoblíbenější orchideje, brazilské rupikoly.

Tořivka (Streptocarpus)

2. července 2013 v 12:24

Tořivky jsou příbuzné s africkou fialkou a gloxinií. Nemají rády přímé slunce, rády mají pravidelnou zálivku a přihnojení. Na podzim je dávám do chladné verandy a zálivku omezím. Nové rostliny se vypěstují snadno z listového řízku. Existuje celá škála barev, škoda jen, že v květinářství nejsou moc vidět. (galerie - gloxinie, tořivky)