Září 2013

Ranní mrazíky

29. září 2013 v 20:11

Ranní mrazíky definitivně ukončili sezónu na zahradě. Vše, co by mohl mráz poškodit musí domů. Sklidila jsem muškáty, orchideje i kaly. Právě poslední jmenované se letos opravdu vydařily.
Po odkvětu listy kaly zavadnou a zaschnou. Hlízy ponechám v chladnější verandě v původním květináči. Celou zimu jen velmi sporadicky rosím substrát. Brzy na jaře se začínají objevovat malé špičky nových listů. V tu dobu kaly přesadím do nového substrátu a začínám pomalu zalévat a přihnojovat. V létě vyžadují dostatečnou zálivku s hnojivy s vyšším obsahem fosforu pro bohaté kvetení.
Encyclia vittelina x michuaca

16. září 2013 v 9:16
Ještě jednou se zmíním o kvetení této Encyclie.
Květní stvoly se objevily začátkem března, o měsíc později vykvetl první květ. A nyní, v září, poslední. Stvol zatím dorostl délky 80cm a utvořil 38 květů.
Mám ráda orchideje, které kvetou dlouho. Na kvetení se totiž také dlouho čeká, tak ať to potom stojí za to!
Nové rostliny

14. září 2013 v 13:32
Minulý týden dorazila jedna z posledních objednávek orchidejí v této sezóně.
Objednala jsem si svůj první botanický Phalaenopsis deliciosa. Tento rod jsem měla v plánu poněkud později, jenže mám kamarádku pěstitelku, která tak dlouho nenápadně básnila o jejich kráse, tak dlouho nahlodávala až jsem neodolala. A jsem velmi ráda, je úžasný. Hlavně pro svoji velikost, je totiž nesrovnatelně menší, než hybridy, které známe z marketů. To je na něm velmi sympatické. U jednoho určitě nezůstane.


Dalším přírůstkem do mojí sbírky je Promenea rollisonii, opět malá rostlinka, ale s obrovskými květy. Tato teplomilná orchidej pocházející z Brazílie.


Dendrobium convolutum jsem měla už delší dobu vyhlídnuté, konečně jsem se tedy dočkala. Teplomilná orchidej menšího vzrůstu pochází z Papuy a Nové Guiney.Má velmi pěkné zelenohnědé květy.


Poslední

4. září 2013 v 9:45

Poslední lilií, která vykvetla v letošní sezóně je LEVERN FRIEMANN, která dorůstá až do výšky dvou metrů.
Pomalu začnu rostliny chystat na zimu. Půda se nakypří, zbaví plevelů. Těsně před mrazíky ještě přihrnu popř. zakryju chvojím. Lilie nechám tzv. zatáhnout, suché stvoly se odstraní až na jaře. Na podzim odstřihnu jen semeníky, aby se cibule nevysilovala.