Prosinec 2013

Paphiopedilum

25. prosince 2013 v 11:01

Tento rod patří k mým oblíbeným a tak jsem si před dvěma roky objednala Paphiopedilum spicerianum, které v těchto dnech vykvetlo a hned bylo patrné, že se o uvedený druh nejedná. Sepal má fialovou středovou čáru ( foceno večer, barva neodpovídá skutečnosti), u báze je zelený, zbytek bílý, typické je stočení nazad do kornoutu. Petaly jsou zvlněné, pysk zelenohnědý, to je také v pořádku, co ale není v pořádku je barva staminodia, které má být fialové a to je právě na něm pěkné. Bohužel, tady je barva žlutá.

No nic, rostlinka pokvete třemi květy, tak se budu radovat z kvetení a těšit se, že snad příště neudělají soudruzi z NDR chybu a pošlou tu správnou rostlinu.


Srovnání velikosti s velkokvětým hybridem.

Laelia milleri x longipes

17. prosince 2013 v 20:45

I když je stále tma jako v ranci, což orchidejím nijak neprospívá, vykvetla tato drobná rupikola.


Mezi tím přibyla do mé sbírky brazilských skalních laelií Laelia milleri, L. liliputana, která opravdu dělá čest svému jménu, protože patří mezi nejmenší rodu a L. hispidula. Nové rostliny přišly z Orchids a More, jako vždy bez kořenů. Pokud jim ale dopřejete správné podmínky velmi rychle zakoření. L.liliputana raší i novou pahlízu.
Záchrana rostliny

3. prosince 2013 v 17:12
Čas od času se mě majitelé orchidejí ptají, jak zachránit chřadnoucí rostlinu. Upřímně a na rovinu odpovídám, že zachraňovat se vyplatí jak co. Takový Phalaenopsis, kterých jsou za velmi příznivou cenu plné markety snad ani nemá cenu zachraňovat a rovnou poslat rostlinu do ,,pryč".
Přece jen se už po pár letech pěstování nestává tak často, že by některá rostlina záchranu potřebovala, ale přece jen se i taková ve sbírce vyskytne.
Coelogyne usitana mi přišla od pěstitele téměř bez kořenů. Tři listy začaly postupně žloutnout až nakonec nezůstal jediný. Protože se jedná o botanickou orchidej, která nebyla nejlevnější sáhla jsem po osvědčeném rašeliníku. Odstranila jsem zbylé kořeny, a holé pahlízy jsem zasadila do rašeliníku, který jsem udržovala stále vlhký.
Dnes jsem objevila první novou rašící pahlízu. Jen musíte mít trpělivost, protože to někdy trvá poměrně dlouho. V tomto případě jsem čekala jen čtyři měsíce.