Leden 2014

Coelogyne cristata

28. ledna 2014 v 17:56
…aneb nikdy neříkej NIKDY!

K nákupu této chladnomilné orchideje vedla dlouhá cesta.
Když jsem měla parapet narvaný Phaly z marketů, říkala jsem si, že NIKDY nebudu pěstovat botanické orchideje. Jak šel čas, své přesvědčení jsem pomalu přehodnotila a pořídila jsem si první botaniku, tuším, že to byla Encyclia fragrans. S jídlem roste chuť a marketoví kříženci pomalu začali ustupovat rostlinám přírodním. Mezi botanikou bylo pár rostlin, které se mi líbily, jednak květem, jednak habitem, ale také hodně těch, které bych si NIKDY nekoupila. Coelogyne cristata byla mezi ošklivkami skoro na prvním místě. Ta rostlina se mi zdála naprosto příšerná se svými pahlízami v podobě nezralého rajčete, a hodně jsem se divila, jak si jí někdo může pořídit. Dodnes si vzpomínám, jak jsem ji s kolegyní pěstitelkou strhala, horší snad mohla být jen infekční žloutenka.

Dnes už se nedivím, cristatu mám na parapetu v chladné verandě a v těchto dnech poprvé rozkvetla. Radost z ní mám ohromnou, je prostě krásná! V duchu jsem se jí už stokrát omluvila.


…..jo, a kolegyně uvažuje o jejím objednání……


Tak mě tak napadá, kam bude vývoj směřovat? Těch 'ošklivých' je ještě hodně…….

Ještě malá poznámka. První květ se začal otevírat 28. ledna. Poslední upadl 11. března.Coelogyne eberhardtii

19. ledna 2014 v 19:56

Orchidej ze sekce Lawrenceanae pochází z Vietnamu a Thajska. Je teplomilná, i když já pěstuji spíš jako temperovanou. Jako všechny rostliny tohoto rodu má raději vlhčí substrát, vyšší vzdušnou vlhkost, tedy žádné přesychání. Vykvétá v páru.Poupě jsem objevila už v září, a vzhledem k nedostaku světla jsem ani nedoufala, že pokvete. Nakonec to dotáhla do zdárného konce. Květ měří v nejširším místě 10cm, takže žádná chudinka.

Nemůžu říct, že se mi všechny rostliny tohoto rodu líbí, ty s drobnými květy nemusím, ale tahle se opravdu povedla. Na druhou stranu je pravda, že rostlina nepatří mezi ty tzv. skladné.......