Květen 2014

Dendrobium antennatum

27. května 2014 v 10:36

Dendrobium antennatum se letos opravdu vytáhlo, vykvetlo šesti stvoly. Květy jsou drobnější, krásně voní a hlavně - vydrží několik týdnů, celá rostlina tedy kvete velmi dlouho. Patří do sekce neopadavých Dendrobií Spatulata, je nanáročné, nemá období klidu, pěstuje se po celý rok stejně. V mém případě na jižním okně, zálivka dešťovkou, hnojení stylem ,,když si vzpomenu".


David a Goliáš

21. května 2014 v 9:40
Jedním z rozdílů mezi botanickou a hybridní rostlinou orchideje je mnohdy v její velikosti. Neplatí to samozřejmě vždy, některé botanické druhy dovedou být také pěkní Goliáši. Záleží na výběru a hlavně místě, které máme. Pokud se místa nedostává, a nevadí vám miniaturní květy, klidně se vrhněte na pěstování botanických Phalaenopsisů.
Jeden příklad za všechny. Hybridní Phalaenospsis má květ 8 cm, botanický Phalaenopsis deliciosa 1,7 cm. Srovnání rostliny je na fotu.Masdevalia, ne vždy se daří

2. května 2014 v 17:16

I když dnes již pěstuji převážně botanické druhy orchidejí s některými rody si prostě nerozumím. Týká se to právě rodu Masdevalia. Dlouho jsem jim nemohla přijít ,,na chuť" , potom se mi začali líbit. Prvními botanickými byli Masdevalia hirtzii a M. paivaeana. První odešla velmi brzy a velmi rychle na kompost a druhá pořád živoří, zatím to vypadá, že bude následovat tu první. Velký trs, ale i když se snažím vytrvořit vhodné podmínky, ta kytka prostě nejde.

Naproti tomu hybridní rostliny této skupiny mi jdou dobře. Botaniku jsem tedy definitivně u tohoto rodu vzdala a posledním přírůstkem je růžovobílý hybrid, který jsem si nedávno objednala. Jen to potvrzuje, u jistých pěstitelů tolik diskutovanou otázku, zda raději pěstovat hybridy nebo botaniku. Nezáleží na tom, kytky se nám prostě musí líbit a hlavně se jim musí u nás dařit.