Červenec 2014

Trichopilia tortilis

26. července 2014 v 21:24
Orchidej se vyskytuje v Nikaragui, Mexiku, Kostarice, Kolumbii ve výškách 70- 2800 m n.m.. Květy jsou proti rostlině poměrně velké, převislé (špatně se fotí). Orchidej je temperovaná, po odkvětu potřebuje chladnější místo a sucho. Zalévat začínám s růstem nových pahlíz. Květy dlouho nevydrží, zhruba deset dnů.
Jak pěstovat Phalaenopsis díl III

16. července 2014 v 20:12 pěstování

Přerostlá rostlina

Někdy se stává, že Phalaenopsis máme již nějaký ten rok a je trochu přerostlý. Kořeny visí z květináče ven, nadzemní část s listy je čím dál větší, rostlina se naklání a zabírá na parapetu čím dál víc místa. Přesazování do stále většího květináče nebere konce. Co tedy s tím? Rada je celkem jednoduchá, rostlinu tzv. zmladíme. Připravíme si modelářský nůž či zahradnické nůžky, vše perfektně čisté. Rostlinu vyjmeme z květináče, ponecháme jen zdravé kořeny, právě ty, co byly nad substrátem. Zbytek i s dřevnatým kmínkem klidně odřízneme. Řez necháme zaschnout, popř. zasypeme skořicí (má antimikrobiální a dezinfekční účinky). Takto ošetřenou rostlinu zasadíme do nového substrátu a hlavně do menšího květináče. Ponecháme zhruba deset dní bez zálivky, poškozené kořeny zatím zatáhnou, a pak začneme opět normálně zalévat.

.........a takto vypadá rostlina dva měsíce po zásahu, vyráží nový květní stvol:


Jednodenní krása

13. července 2014 v 13:28

Denivka - Hemerocallis - doslova dostojí svému jménu (heméra = den, kállos = krása). Její květ totiž vydrží právě jen jeden den. Naštěstí je na stvolu poupat několik a tak se z té krásy můžeme těšit téměř dva měsíce.

Rostlina je jinak naprosto nenáročná, líbí se jí slunné místo, ale snese i polostín. Na podzim se listy neodstraňují, ponechají se jako přirozený kryt před zimními mrazíky. Zhruba jednou za pět let se trsy přesadí, při přesazování je můžeme rozdělit. Denivky potom mohou jít klidně na stejné místo, pokud zem před tím dobře vyhnojíme kravským hnojem. Také během léta v každé zálivce přihnojíme např. tekutým slepičákem.

Jak pěstovat Phalaenopsis - díl II

10. července 2014 v 14:09 pěstování

Záchrana poškozené rostliny
Ceny Phalaenopsisů v marketech jsou dnes příznivé, pro někoho není problém strádající rostlinu vyhodit a koupit novou. Mnohdy to není jen otázka peněz, ale spíš vztahu, jaký ke květině máme. Dostali jsme ji např. darem a nechceme o ni přijít. Rostlině se ale nedaří a my nevíme co s ní.
Častou chybou začínajících pěstitelů je nevhodná zálivka. Zaléváme velmi často a špatnou vodou. Naprosto nevhodná je voda z kohoutku. Zasoluje velmi citlivé kořeny orchidejí a rostlina hyne. Také přidáváním hnojiva v silných koncentracích je špatné. Orchideje hnojíme jen velmi málo, zhruba poloviční dávkou (i méně) než je uvedeno na obalu. Tady je dobrým pomocníkem konduktometr. Mnoho pěstitelů ale nehnojí orchideje vůbec, nebo jen jednou za čas, a výsledky mají velmi dobré.
Máme tedy rostlinu se svěšenými, zvadlými listy. Je to první známka špatného stavu kořenového systému. Orchidej trpí nedostatkem vody, kořeny má uhnilé, nemá vlastně čím vláhu přijímat. Vyjmeme kytku z květináče, špatné kořeny odstaníme, i kdyby na rostlině neměl zůstat jediný. Čistý květináč naplníme rašeliníkem (lisovaný se prodává v potřebách pro teraristy), pokud ho nemáte, stačí obyčejný mech (např. rokyt cypřišový), který často roste na zídkách v zahradě. Jen pozor, důkladně mech properte, místo záchrany orchideje by mohlo dojít k jejímu definitivnímu konci v podobě mlsného slimáka! Ošetřenou orchidej dáme do mechu, postavíme na parapet, klidně ji zastrčte někam dozadu. Nebude vás to svádět k denním kontrolám stavu. Trvá totiž opravdu hodně dlouho, než se rostlina rozhodne tvořit nové kořeny. Někdy dokonce dřív najdete květní stvol. Tady ale opět pozor. Bez milosti odstranit, květní stvol orchidej vysiluje. Ponechat jej můžete v případě, že přes květináč vidíte v mechu nové kořeny.

Další možností je toto celé vložit do igelitového sáčku, přes den zavázat, na noc otevřít. Lepší je ale záchrana v plastovém transparentním květináči. Po celou dobu se nemusíte starat o nic jiného než o udržování vlhkosti mechu.

Jak pěstovat Phalaenopsis - díl I

9. července 2014 v 15:07 pěstování
Přestože tento rod je u mě zastoupen už jen třemi kusy z dob mých začátků, stále se na něj ptá nejvíc lidí. Je to docela logické, kytka je k dostání všude, není drahá, snadno se pěstuje. Postupy a postřehy se za léta osvědčily mě, každý si musí uzpůsobit ale pěstování svým podmínkám.

Phalaenopsis
Tato orchidej patří mezi nejznámější a nejsnadněji pěstované orchideje v bytech, vhodná pro začátečníky. V marketech je k dostání mnoho barevných kříženců, jednobarevné i strakaté kultivary. Jen mnohdy obdivovaná modrá barva (nic proti vkusu…) není přírodní, jedná se o dobarvované rostliny, květy modré nevydrží, každé další kvetení je potom bílé.
· umístění - nejlépe parapet východního okna, nevhodný je jih, hrozí popálení listů, rostlina snáší celoročně stejné podmínky, co se týká nároků na teplo, v noci možný mírný pokles, bez nutnosti klidové fáze
· sázení, zalévání - orchidej má silnější kořeny, proto je vhodné sázet do hrubší piniové kůry s příměsí rašeliníku (udržuje vlhkost, má antibakteriální účinky), velmi vhodné jsou transparentní květináče pro sledování stavu kořenů, což je u orchidejí velmi důležité. Pokud jsou špičky kořenů zelené, netřeba zalévat, pokud jsou stříbrné, rostlinu prolijeme dešťovou vodou, jednou za čtrnáct dní s přídavkem velmi slabé koncentrace hnojiva. Pro lepší kontrolu vlhkosti slouží v květináči zapíchnutá špejle. Tady platí, a to téměř u všech orchidejí, že lepší je rostlinu přisušit než přelít. Pokud má totiž svěšené, jakoby zvadlé listy, nesvědčí to o nedostatku vody, ale právě naopak o jejím nadbytku. Orchidej je tzv. ulitá což je velmi častá chyba zvláště začátečníků. Je potom na místě zkontrolovat kořenový systém. O záchraně takové rostliny příště. Nevhodné je i rosení na list, hrozí zatečení vody právě mezi listy a k následnému uhnití celé rostliny.
· kvetení - květní stvol vyrůstáz boční strany růžice, v horní části s několika velkými květy. Stvol je vhodné uvázat k tyčce, ale pozor na ulomení, v počátku růstu je velmi křehký. Po odkvětu je možné stvol ponechat, odstřihnout jen jeho horní odkvetlou část, z níže položených oček často vyrůstá stvol nový. Květy jsou ale čím dál menší a rostlina se zbytečně vysiluje. Na okně je potom k vidění změť holých klacků, na jejíchž koncích je jen pár květů. Nikdy už květenství není tak bohaté. Je lépe stvol odstřihnout celý, rostlina určitě bez problémů pokvete znovu. Dělám to tak léta, a ještě se mi nestalo, abych na kvetení dlouho čekala.
Pokud rostlině dopřejete vhodné podmínky bude dělat radost po mnoho let. Nevýhodou těchto hybridů je jen jejich značná velikost.