Říjen 2014

Aeschynanthus hildebrandtii

27. října 2014 v 17:04

Eschynantus nebo také česky rděnka Hildebrantova je trochu náročnější pokojovka. Roste na Borneu a Jávě, z toho vyplývá, že bude mít ráda teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. Docela dobře snáší mlžení, pravidelné přihnojování a lehký propustný substrát.
Pro násadu květů je třeba omezit zálivku i hnojení. Pokud nasadí poupata s rostlinou by se již nemělo hýbat. Je nutné zachovat i stálou teplotu. Tak a dosud teorie. A praxe?

Moje kytka nekvetla, co jsem ji jako řízek dostala. Měla jsem ji na několika místech v bytě, tu a tam jsem zalila, pokud mi zbyla voda s hnojivem po orchidejích tak dostala i to hnojivo. O nějakém mlžení se jí mohlo jen zdát a teplo? Když už všude překážela, tak jsem ji dala do studené verandy, kde mám chladnomilné orchideje. V tu chvíli se doslova obalila poupaty. A potom se držte nějakých nádodů na pěstování, stejně si rostliny dělají co chtějí..........


Paphiopedilum villosum

17. října 2014 v 22:56

Botanické Paphiopedilum villosum dostojí svému jménu. Latinsky villosus znamená chlupatý a to opravdu je.
Pochází z Barmy, kde roste až do výšky 2000 m.n.m. Moje rostlina je proto celoročně umístěna v chladné verandě.
Druh má několik podob v různém zbarvení květů.

Využívá se často ke křížení. Primárním křížením Paphiopedilum villosum x spicerianum je např. Paphiopedilum Lathamianum, které mi před časem přišlo jako čisté Paph. spicerianum. Až když jsem začala studovat pěstování Paph. villosum jsem přišla na to co vlastně mám. Někdy se zkrátka dočkáme překvapení.


Orchidej je zasazená ve směsi pinové kůry, coco chipsů a spagna. Zalévám kvalitní dešťovkou, skoro nehnojím.


Novinky

10. října 2014 v 20:31
Ve čtvrtek do mojí rodinky orchidejové přibyly nové rostliny.
Macradenia multiflora mi padla do oka poměrně nedávno, uvidím, jak se jí bude dařit. Dopředu jsem si nastudovala pěstování, neměl by být problém. Kytka je teplomilná, pěstovaná bude na východním okně, s celoroční zálivkou, mírnější v zimě.


Rod Coelogyne rozšířila Coelogyne sparsa. Orchidej se ve sbírkách moc nevyskytuje, byla mi sympatická hlavně její velikost. Není to žádný obr, který zabere půlku parapetu, s přibývajícími rostlinami logicky ubývá místa.......


Poslední novinkou je Paphiopedilum spicerianum. Tady bych dodala - konečně má dušička pokoj......tohle pafíčko jsem si už jednou objednávala, ale když vykvetlo, tak se ukázalo, že je to jen křížení se spicerianem. Docela pěkné, ale nebylo to ono. Pan Kacerovský měl v nabídce kvetoucí rostlinu, takže teď je to opravdu to pravé. Sice poněkud ,oválené' po vybalení, ale mám ho!

Epicattleya Siam Jade

8. října 2014 v 18:24

Vykvétá se železnou pravidelností a vždy potěší. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Celoročně je na parapetu východního okna, zálivka po vyschnutí dešťovkou a hnojení skoro žádné.


Epicattleya je křížencem Epidendrum a Cattleya (zkr. Epc.), v tomto případě velmi vydařená kombinace barev květu.