Listopad 2014

Dendrobium convolutum

28. listopadu 2014 v 10:07
Rod Denrobium mě nikdy moc nezaujal. Většině rostlin opadaly listy a květy potom trčely z holých klacků. Rostlina se mi prostě musí líbit jako celek a na často zcvrklých holých pahlízách jsem moc krásy neviděla. Jen ale do té doby, než jsem se poučila a objevila Dendrobia neopadavá. První rostlinou bylo tedy botanické Dendrobium antennatum. Tohle Dendro vlastně způsobilo, že jsem je vzala na milost a začala jsem se o ně zajímat blíž.

Dendrobium antennatum kvete již od dubna a stále vyráží nové květní stvoly.

Nezůstalo proto jen u toho prvního a brzy přibyla další botanická Dendra do sbírky. Pozitivem u této skupiny orchidejí je, že květy vydrží hodně dlouho a mnohdy kvetou i ze staré pahlízy.

No a samozřejmě velkým plusem je nejen pěkný růst nových pahlíz, ale i to, že mají v současné době všechny rostliny na květ. Dnes představuji první z nich -

Dendrobium convolutum


Rostlina pochází z Papui Nové Guineje. Je menšího vzrůstu, květy jsou asi tři cm velké, v kombinaci barev, kterou mám ráda. Zálivka kvalitní dešťovkou je po celý rok rovnoměrná, nemělo by dojít k úplnému vyschnutí. Rostlina je celoročně na východním parapetu.Prvosenka jarní?

22. listopadu 2014 v 20:54

Vánoční kaktus už pomalu odkvétá, petrklíče na zahradě kvést začínají. Co na tom, že je listopad? Jen jsem si vždycky myslela, že správný název je prvosenka jarní. Vzhledem k trochu bláznivému počasí možná na Vánoce pokvetou sněženky......


Stihnou to sněženky do Vánoc?


Laelia mixta

16. listopadu 2014 v 19:14

Po roce opět vykvetla další rupikola - Laelia mixta. Zasazena jako ostatní rostliny v lávě, přes léto ji prospěl pobyt ve skleníku.Na parapetu spolu s Laelia sangiuloba.


Masdevalia paivaena

11. listopadu 2014 v 9:47

Tak tahle orchidej si opravdu dala ,,na čas". S kvetením to také nijak nepřehnala, ukázala jen jeden květ, na který jsem čekala tři roky. Jestli se s orchidejemi něco naučíte, tak trpělovost je tím prvním, čím se musíte obrnit. Zkoušela jsem na ni doslova kde co, kytka rostla jako zelí, trs velký, kořeny ukázkové, ale květy nikde.
Letos jsem ji dala přes léto na špalek, a celou dobu si jí nevšimla s tím, že když nepude, tak její poslední cesta bude do popelnice. Nakonec má holka štěstí, dostala milost.......

Orchidej pochází z Peru a Bolivie, kde roste na sklanatých svazích ve výškách až 2700 m.n. m., tedy je opravdu chladnomilná. Květy jsou malé, měří pouze 1 cm, měly by vonět. Pro porovnání přidávám ještě Masdevalku hybr., na rozdíl od té botanické kvete téměř neustále.


Laelia sanguiloba

7. listopadu 2014 v 9:58

Laelia sanguiloba..., ale kdo ví?
Orchidej jsem objednávala jako Laelia flava, no a když vykvetla, bylo mi jasné, že flava to určitě není. Takže následovalo pátrání v knihách a na netu. Moc jistá jsem si s určováním nebyla, protože se mám ale koho zeptat, tož jsem se zeptala. S určitostí to nikdo neřekne, ale známý pěstitel potvrdil, že se pravděpodobně o sanguilobu jedná. Takže si to budu myslet dál. Nakonec je to jedno (naštěstí ji ještě nemám), kytka kvete - dokonce mohla mít stvoly dva (viz. foto ve složce rupikoly), jeden jsem ale svojí neopatrností při zalévání umořila. Stačilo trochu vody a bylo po parádě, stvol uhnil.
Stvol je dlouhý 30 cm, celá rostlina je 25 cm vysoká. Květ velký 5,5 cm má krásnou terakotovou barvu s bělavě zabarveným nazad stočeným pyskem.
Přes léto jsou všechny rupikoly ve skleníku nebo venku, kryté před velkým deštěm. Přes den jim vyhovuje teplota kolem 25 - 30°C, v noci potom daleko méně. K tomu samozřejmě velké množství světla a čerstvý vzduch. To je potom v domácích podmínkách přes zimu problém.

Oncidium

5. listopadu 2014 v 20:13

Vidět pomalu nejsou, ale cítíte je po celém bytě, krásně totiž voní.
Křížením Oncidia cheirophorum x Ocidia ornithorhynchum vzniklo malé sympatické hybridní Oncidium 'Twinkle' Chian- Tzy Delight, které jsem si objednala asi před čtyřmi roky. Od té doby pravidelně kvete. A protože je rostlinka malá, voní a s kvetením nedělá cavyky tak mu letos přibyl kámoš Onc. 'Twinkle' Yellow. V nabídkách je ještě barev docela dost.......