Leden 2015

Paphippedilum Leeanum

11. ledna 2015 v 21:21

Orchidejím se navzdory neustále tmě mimořádně daří, kvete jedna za druhou.
Tento víkend naplno rozkvetlo Paphiopedilum Leeanum, primární hybrid Paphiopedlum spicerianum x insigne. Po svých rodičích je pěstován jako chladnomilná orchidej ve studené verandě. Je to velmi podařené křížení, pafík se mi zalíbil hned, když jsem ho viděla poprvé na orchidejářském fóru. Radost z kvetení je obrovská, rod Paphiopedilum patří k mým nejoblíbenějším.Jako přídavek rozkvetlo hybridní bezejmenné pafíčko, jedno z posleních, které mi zbylo z mých začátků, koupené v marketu. Tady rodiče neznám, ale vzhledem k tomu, že listy má mramorované pěstuji jako temperované. Kvete několik let pravidelně, moje pěstování mu asi svědčí.Dendrobium atroviolaceum

4. ledna 2015 v 15:17

Teplomilná orchidej pochází z Nové Guineje. Celoročně vyžaduje stejné podmínky, pravidelnou zálivku dobrou vodou, nemá výraznější dobu odpočinku.
Pro porovnání velikosti přidávám foto s Dendrobium alexanderae x rhodosticum. Květy jsou velikostí totožné, ale D. atriviolaceum je daleko menší vzrůstem.

Orchidej kvetla 3,5 měsíce.

Coelogyne eberhardtii

2. ledna 2015 v 17:15

Rod Coelogyne nepatří zrovna k mým oblíbeným. Rostliny jsou velké, květy moc dlouho nevydrží. Přesto pár kousků ve své sbírce mám a Coel. eberhardtii patří k těm pravidelně kvetoucím. Vykvetla i přes naprostý nedostatek světla, i přes to, že kytkám nepřisvětluji což, jak se ukazuje, není vždy nezbytně nutné.