Únor 2015

Laelia macrobulbosa

21. února 2015 v 16:25

Poprvé rozkvetla Laelia macrobulbosa, která patří mezi brazilské skalní laelie. Typické je pro ni červené zbarvení pysku. Květní stvol dlouhý 21 cm nese jediný květ velký 5 cm.


Sophronitis mantiqueira

18. února 2015 v 9:59Sophronitis mantiqueira - tuto orchidej jsem si pořídila ze dvou důvodů. Tím prvním byla barva květu. Červených totiž mezi botanickými orchidejemi moc nenajdete. Dalším důvodem byla velikost květu v poměru s rostlinou. Očekávání tedy rozhodně nezklamala.Moje rostlina je zasazená jen ve spagnu v hliněném květináči, zalévám rosením dešťovkou. Protože se jedná o brazilský endemit pocházející z nadmořských výšek nad 1500 m.n.m., je jasné, že se jedná o chladnomilnou orchidej s vyšším nárokem na vzdušnou vlhkost. Tomu je také potřeba přizpůsobit podmínky při pěstování. Je na parapetu v chladné verandě s dostatkem světla.

Orchidej kvetla 3 měsíce.
Coelogyne cristata

15. února 2015 v 9:57

Když objevím květní puk u této orchideje, znamená to vždy velkou radost. Vyrůstá z báze vyzrálé pahlízy, která je vejčitého tvaru.

Na pěstování náročnější Coelogyne cristata pochází z Himalájí a Jávy z nadmořských výšek až 2500 m.n.m. Jedná se tedy o typickou chladnomilnou orchidej. Do paneláku se moc nehodí, možná poroste, ale pokvete jen těžko.
Po ,zmrzlých' jde ven a zůstává tam zase až do prvních mrazíků. Zasazená je v terakotové misce, přesazování nemá moc ráda. Pokud jí dopřejete bohatou zálivku kvalitní dešťovou vodou, pokvete bez problémů každý rok koncem zimy nádhernými sněhobílými květy.
Epidendrum stamfordianum

3. února 2015 v 9:36

Hodně velkou radost mi udělalo toto Epidendrum. Asi ne zbytečně se uvádí, že po přesazení rostlina nekvete až dva roky. V mém případě jsem čekala roky čtyři. Objednávala jsem u Aleše Dvořáka, orchidej sice rostla, ale květy žádné.


Květní stvol vyrůstá z báze staré pahlízy, je dlouhý 60 cm, květy jsou 4 cm velké, krásně zbarvené. Jemně voní a vydrží kvést zhruba šest týdnů.


Rostlinu pěstuji v hrubé piniové kůře s příměsí polystyrénu, v zimě vyžaduje přisušení. Je umístněna na parapetu jihovýchodního okna s dostatkem světla, v létě venku na zahradě, což jí zřejmě prospívá. Ostatně zda letnit nebo ne je často zmiňovaná otázka v diskuzích. Letos můžu ze své zkušenosti říct, že mým rostlinám to jednoznačně prospívá, ještě nikdy mi tak nekvetly jako letos v zimě. Při tom nejsou ve skleníku, v zimě mají málo světla, nepřisvěcuji, nehnojím.