Květen 2015

Laelia milleri

23. května 2015 v 19:40

Brazilský endemit roste v pohoří Serra da Moeda ve výškách 800- 1300 m.n.m. Květní stvol je 50 cm dlouhý, díky tomu se rostlina dost špatně fotí. Květ v nejširším místě měří 5 cm. Ve skutečnosti je barva květu více do červena.


V létě jsou všechny rupikoly ve skleníku, jinak pěstuji na parapetu jihovýchodního okna. Zasazené v hliněném květináči, substrát tvoří láva s přídavkem rašeliníku. V létě zalévám poměrně často, ve velkých vedrech rosím, což kytky snáší bez problémů.
Heliotropium arborescens

10. května 2015 v 13:09Krásná rostlina, která je u nás známá jako vanilka, pro její vůni po vanilce, českým názvem otočník peruánký. Moc pěkně kvete, a ještě uchvatněji voní, mě tedy vůni vanilky moc nepřipomíná.

Jak je zřejmé z názvu rostlina pochází z Peru, má ráda slunné stanovište a přiměřenou zálivku s občasným hnojením v době vegetace. Nemá ráda ani přemokřeno, ale ani sucho, to ihned vadne a dochází k poškození listů. Odkvétajíci květy odtřihujeme, podpoří se tvorba nových. Ostatně rezavé koláče kvetěnství nevypadají na rostlině příliš vábně.

Kytičku vysévám ze semen, pokud je seženu, nebo množím vrcholovými řízky (tři listy). Můžeme ji vysazovat do truhlíků, mís, nebo na záhon. Já ji mám v květináči na zahradním stole, večer voní velmi intenzivně.

Rostlina je jedovatá.


Přesazování

8. května 2015 v 21:31
Konečně je venku dost pěkně na to, abychom se pustili do přesazování orchidejí. Letos v zimě moc pěkně kvetly, trochu péče si určitě zaslouží.

V první řadě si připravíme substrát. Já si ho připravuji sama podle toho, jakou rostlinu budu přesazovat, lépe řečeno s ohledem na její kořeny. Základem je piniová kůra. Větší kusy stříhám na drobno tam, kde mají rostliny kořeny drobné a naopak. Součástí substrátu je dále spagnum, koko chipsy, dřevěné uhlí, kousky molitanu, perlit, dolomit. vápenec a další. Každý si musí najít ten nejlepší substrát, který bude rostlinám vyhovovat.
Květináč, zásadně transparentní, volím jen o něco málo větší, než byl původní. Po obvodu ještě vrtačkou nadělám otvory pro lepší vysychání, neb jak známo, orchideje, až na nějakou výjimku, snesou lépe sucho, než přemokřeno. Na dno květináče někdo dává drenáž v podobě nalámaného polystyrenu, kousky rozbitého květináče nebo keramzit, já dávám jen velké kusy piniové kůry. Při přesazování vyklepávám totiž kořeny k borůvkám a nemusím potom nic vybírat.


Dále už každý zná. Rostlinu opatrně vyjmeme z květináče, někdy je třeba rozstřihnout, pokud jsou kořeny prorostlé a vyčnívají spodem. Kořeny zkontrolujeme, staré nefunkční odstraníme. Orchidej v květináči srovnáme a zasypeme novým substrátem. Pro lepší zakořenění je dobré rostlinu zafixovat, aby se neviklala. S příštím zaléváním počkám zhruba deset dnů, aby stačilo zaschnout případné poškození kořenů, ke kterému při manipulaci s rostlinou dochází.


A je hotovo: