Listopad 2015

Orchideje v listopadu

30. listopadu 2015 v 11:45
Právě začal čas adventní, venku je ,,střídavě oblačno", počasí jako na houpačce, zahrada je pustá.
Na orchidejích je úžasné, že navzdory roční době, i počasí venku, na parapetu stále ,,něco" kvete. Vykvétají stálice i novinky. Pro každého pěstitele právě kvetení nových kousků přináší to pravé napětí. Je to asi to, co každého pohání k nákupu stále nových rostlin. Nepatřím k výjimkám, ale orchideje, které kvetou opakovaně mám moc ráda.


Paphiopedilum coccineum

14. listopadu 2015 v 18:32

Orchidej pochází z Vietnamu, kde roste na vápencových skalách v nadmořské výšce 600 - 1000 m.n.m.
Moje rostlina je celoročně umístěna na parapetu ve verandě, s okny orientovanými na severozápad. Substrát pro tyto rostliny míchám z piniové kůry, spagna, kousky molitanu pro udržení vlhkosti a s přídavkem dolomit. vápence. Paphiopedila jsou zvláště citlivá na kvalitní zálivkouvou vodu, snáší jen velmi malé dávky hnojiva. Při vyšších jim hrozí popálení kořenů. Orchidej by neměla nikdy zcela vyschnout, znovu zalévám ještě při mírně vlhkém substrátu.
Coelogyne ???

14. listopadu 2015 v 17:23

Každý pěstitel to minimálně jednou zažil. Objednáte si určitou orchidej, čekáte, někdy pěkně dlouho, a vykvete něco úplně jiného. V tomto případě to měla být Coelogyne lawrenceana. Na kvetení jsem čekala docela dlouho a místo objednané C. lawrenceany vykvetla tato neznámá. Nezbývá než se s omylem smířit a spolknout zklamání. Ostatně je docela pěkná. Jen chuť objednat si ji ještě jednou zmizela.

Cycnoches Golden Showers

1. listopadu 2015 v 17:10

Křížení Cyc. chlorochilon x herrenhusanum by mohlo mít v názvu 2v1. Rostlina vykvétá samičími i samčími květy. Dosud u mě kvetla jen těmi samičími, až letos ukázala i samčí květy, které jsou více žluté. Pěstitelé se dohadují, jak lze květenství ovlivnit, někdo udává víc hnojiva, jiný uvádí, že záleží na světelných podmínkách. Nepřikláním se ani k jedné verzi. Moje rostlina má podmínky stále stejné a přesto si dělá co chce. V tom je příroda úžasná.Květy samičí:

Ještě větší rozdíl kvetení je u botanického Cycnoches peruvianum.

Květy samčí:


...a samičí: