Duben 2017

Gerdénie

27. dubna 2017 v 11:31

Nádherná rostlina, která se u nás prodává jako pokojovka, pochází z Číny, Laosu, Vietnamu a Thajska, kde roste volně v přírodě jako keř.

Na internetu můžete najít informaci, že se jedná o nenáročnou rostlinu, kterou lze bez problémů pěstovat v obýváku, což je pěkný nesmysl. Gardénie je totiž pěkná potvora, která na každý přehmat pěstování reaguje opadem poupat i listů.


Nesnáší vápník a to NIKDE, v substrátu, hnojivu i vodě. Raději má chladnější podmínky pro nasazení poupat. Dále vlhko a dostatek světla. Takže - zalévat nejlépe dešťovkou, rosit, ale ne na květ a udržovat dost vysokou vzdušnou vlhkost. K tomu ještě rašelinový substrát a pak se můžete možná dočkat i květů, které jsou z počátku sněhové bílé a pak krémové. Navíc ještě voní, pro mě docela těžkou vůní.
Rostlinu jsem dostala k narozeninám od svojí kolegyně a tušila jsem, že to nebude jednoduché. Něco jsem o ní věděla, něco jsem nastudovala, něco bylo stylem pokus- omyl.

Mám ji v chladné verandě, zalévám jen dešťovou vodou, jako hnojivo mám Kristalon Start na borůvky, které je bez vápníku. Pokud tedy máte podmínky pro její pěstování, klidně si ji pořiďte, je krásná. Pokud ale ne, raději se jí vyhněte.


Duben

24. dubna 2017 v 13:11
Neúnavně, po celý rok kvete Dendrobium antennatum.Nenáročná orchidej, pěstovaná na jihovýchodním parapetu ještě navíc voní. Květy mají velmi pěknou kresbu na pysku. Těch je několik na stvolu, kterých je na rostlině tak pět až osm. Orchidej patří k těm rozložitějším, zvlášť když stvoly ,trčí ' do všech stran.

Další z orchidejí, které mi každý rok dělají radost je Encyclia vittelina x michuaca. Letos se chlubí třemi stvoly. Květů je také několik, navíc stvol stále dorůstá a s ním se objevují další nové květy. Rostlina proto kvete velmi dlouho.K nejoblíbenějším orchidejím v mé sbírce patří Epidendrum floribundum. Líbí se mi kombinace barev na květu a také příjemná vůně. Kvete poměrně dlouho. Je pěstované na východním parapetu.Je málo červeně kvetoucích orchidejí. V rodu skalních Laelií je Laelia milleri jediná. Na fotce to tak možná nevypadá, ale její barva je opravdu červená. Jako všechny rupikoly je zasazená v substrátu, který se skládá z lávových kamínků s podílem spagna. Je na parapetu jihovýchodního okna s letněním ve skleníku. Rupikol mám asi dvacet, a tato kvete pravidelně každý rok touto dobou, což se o ostatních říct nedá Zamračený.Pravidelně kvetoucí Paphiopedilum Leeanum je hybridní rostlina, ve které stále vidím jednoho z rodičů - Paph. insigne - mojí první orchidej. Tohle pafíčko je pěstované v chladné verandě s letním pobytem venku na místě chráněném před deštěm.


Na závěr ještě jedno hybridní chladnomilné Paphiopedilum, které jsem dostala k narozeninám od manžela. Kvete pravidelně vždy s novou dozrálou růžicí.


Jaro

6. dubna 2017 v 10:47

Tak je to tady zase, kytky kvetou, ptáci řvou, pupence se nalévají,........když se koukám na to probouzení přírody, vzpomenu si na slova písničky Ivana Mládka - ,,už je tu zase to pitomý jaro".

A i když ho každoročně trávím s kapesníkem u nosu a pro slzící oči pořádně nevidím, musím stejně nakonec říct - JE TO KRÁSA!