Listopad 2017

Brambořík

29. listopadu 2017 v 10:48

Brambořík (cyclamen persicum) patří u mě doma daleko víc k Vánocům, než vánoční kaktus. Kvete velmi dlouho, vyžaduje ale náročnější podmínky pro pěstování.


Bramboříky pocházejí z oblastí s vyšší nadmořskou výškou a vlhkým vzduchem, nesnáší proto moc velké teplo. A to je asi největší kámen úrazu, proč se těmto rostlinám např. v suchých panelákových bytech moc nedaří. Sice vykvetou, ale dlouho nevydrží.

Pokud jim poskytnete správné podmínky, brambořík bude dělat radost i několik let.


V zimě mám bramboříky umístěné v chladné verandě, kde teplota v zimě nepřesahuje 15°C. Zalévám dešťovou vodou, které mám díky pěstování orchidejí zásobu. Zásadně do podmisky, kde nenechávám vodu moc dlouho, přebytečnou raději vyleju, aby nedošlo k uhnití rostliny.


Po odkvětu zálivku snížím, když venku nemrzne, jde celá rostlina ven, na chráněné místo do stínu. Tam zůstává až do nasazení nových lístků, v té době přesadím. Zahradnický substrát smíchám s rašelinou a pískem. Hlízy nechám trochu nad úrovní substrátu.

Pokud se noční teploty sníží pod 10°C přendávám bramboříky na jejich zimní stanovište zpět do verandy.


Za náročnější péči se opět příští rok odmění velkým množstvím nádherných květů právě kolem Vánoc. Jako bonus je velmi příjemná, lehce cirusová vůně. Nevoní ale každý, při nákupu doporučuji ,očuchat'.Laelia sangiuloba

21. listopadu 2017 v 9:35

Skalní Laelia sangiuloba, která roste jen v Brazílii vykvétá pravidelně každý rok i u mě na parapetu. Zasazená v lávové drti s trochou rašeliníku vyžaduje zálivku kvalitní dešťovkou, jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči. V létě jí spolu s ostatními rupikolami svědčí pobyt ve skleníku, kde jí prospívají velké rozdíly mezi denní a noční teplotou.