Květen 2018

Oblíbené letničky

20. května 2018 v 19:15
Většinu letniček do truhlíků si pěstuju sama. Nesmí chybět zonální muškáty, které množím velmi brzy, tak v polovině února.


Na podzim seberu semínka z oblíbených millionek. Ne každá ale tvoří semeníky. U plnokvětých se mi to moc nedaří. Nesmí chybět otočník peruánský, lidově zvaný vanilka, i když vůní mi moc vanilku nepřipomíná. Voní ale krásně.


Moc pěkná letnička je kejklířka a všelicha.

Na plné slunce se hodí gazánie, které se musí vysévat velmi brzy. Verbeny mají také rády sluníčko a kvalitní zálivku. Množí se řízkováním.

Prstnatec májový

15. května 2018 v 14:04
Na jaře vykvétají naše zemní orchideje. Míst, kde orchidje rostou není mnoho, spíše jich, vlivem změn životního prostředí, ubývá. Orchidejová louka na kterou jsem se vypravila prý bývala celá růžová květy, letos je na lokalitě orchidejí pomálu. Rostou na podmáčených rašelinných loukách a jsou zákonem přísně chráněné. Je opravdu hodně velký nesmysl chtít si takovou rostlinku vydloubnout a zasadit do zahrady. Zaručeně zajde. Roste v symbióze s houbou a to na zahradě nikdy nazajistíme.


Prstantec májový - Dactylorhiza majalis - vytrvalá bylina se skvrnitými listy vysoká kolem 15 cm kvete od května do července v závislosti na okolní teplotě.Pokud jste postřehli, že poslední fotka není z přírodní lokality máte pravdu. Navštívili jsme známé v té samé lokalitě jako je orchidejová louka a já zachránila dva květy z trávy pro králíky. Pán seká trávu na vlastní zahradě a vůbec netušil co mu tam kvete. No pěstuje spíše ty králíky než orchideje.